Türkiye Sosyal-Siyasal Eğilimler Araştırması 2017 Sonuçları

Türkiye Sosyal-Siyasal Eğilimler Araştırması 2017 Sonuçları

“TERÖR” TÜRKİYE’NİN EN ÖNEMLİ SORUNU OLARAK GÖRÜLÜYOR AMA HALKIN, İŞSİZLİK VE HAYAT PAHALILIĞINDAN ŞİKAYETİ DE ARTTI

Kadir Has Üniversitesi Türkiye Çalışmaları Merkezi tarafından her yıl gerçekleştirilen, “Türkiye Sosyal-Siyasal Eğilimler Araştırması” 2017 yılı sonuçları açıklandı. Türkiye’de mevcut ve olası sorunlar ile toplumun gündeme bakışını tespit eden araştırmaya göre, Türk halkının en önemli sorunu, ağırlığı geçen yıla göre azalsa da, yine ‘terör’. Terörün yanı sıra FETÖ de hala ciddi bir sorun olarak görülüyor. Terör ve FETÖ’yü sırasıyla işsizlik ve hayat pahalılığı takip ediyor.

Kadir Has Üniversitesi Türkiye Çalışmaları Merkezi adına Kadir Has Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Aydın, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Hasan Bülent Kahraman ile Prof. Dr. Osman Zaim, İletişim Fakültesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölüm Başkanı Prof. Dr. Banu Baybars Hawks ve Türkiye Çalışmaları Merkezi Müdürü Dr. Cihan Dizdaroğlu’ndan oluşan bir ekibin denetiminde gerçekleştirilen “Türkiye Sosyal-Siyasal Eğilimler Araştırması” 2017 yılı sonuçları 31 Ocak 2018 Çarşamba günü basın ile paylaşıldı.

11 Aralık 2017-7 Ocak 2018 tarihleri arasında Türkiye nüfusunun genel temsiliyetine sahip 26 kent merkezinde ikamet eden, 18 yaş ve üzeri bin kişi ile yüz yüze görüşülerek gerçekleştirilen “Türkiye Sosyal-Siyasal Eğilimler Araştırması” siyaset, ekonomik gelişmeler, toplumsal ilişkiler, Türkiye ve uluslararası gündem konularına odaklanıyor.

TERÖR VE FETÖ İLE MÜCADELE EN ÖNEMLİ İKİ SORUN, İŞSİZLİK VE HAYAT PAHALILIĞINDA İSE CİDDİ ARTIŞ VAR

Araştırma sonuçlarına göre, Türk halkı 2017 yılında terör ve ardından FETÖ ile mücadeleyi Türkiye’nin en önemli sorunları olarak görüyor. 2016’da yüzde 35’lik oranla en önemli sorun olarak görülen terör, bu yıl yüzde 29’a gerilese de, halen ülke gündeminde birinci sıradaki yerini korudu. 2015 yılında sadece yüzde 1,3’lük bir kesimin sorun olarak nitelendirdiği FETÖ ise, 2016 yılında 15 Temmuz darbe girişiminin etkisiyle radikal bir artış göstermiş ve yüzde 25,2’lik oranla ülkenin en önemli ikinci sorunu haline gelmişti. Bu yıl da yüzde 18,1’lik oranıyla FETÖ halen ikinci en önemli sorun olmaya devam ediyor.  “Türkiye’nin en önemli sorunu nedir?” sorusuna “işsizlik” yanıtını verenler yüzde 10,5’ten bu sene yüzde 17’ye; “hayat pahalılığı” yanıtını verenler ise yüzde 9,8’den yüzde 13,2’ye yükseldi. Öte yandan, coğrafi olarak bakıldığında Marmara, Karadeniz ve İç Anadolu’da en önemli sorun olarak terör görülürken, Ege, Akdeniz, Güneydoğu Anadolu ve Doğu Anadolu bölgelerinde işsizlik en önemli sorun oldu.

EKONOMİNİN EN ÖNEMLİ GÜNDEM MADDELERİ: İŞSİZLİK, TÜRK LİRASININ DEĞER KAYBETMESİ VE GIDA ÜRÜNLERİ FİYATLARINDAKİ ARTIŞ

Ankete katılanlara sorulan, “Sizce şu anda Türkiye ekonomisinin en önemli sorunu nedir?” sorusuna yüzde 16,9’luk kesim ‘işsizlik’, yüzde 14,1’lik kesim ise ‘Türk Lirasının değer kaybetmesi’ yanıtını verdi. Ekonominin diğer önemli sorunları ise sırasıyla gıda ürünleri fiyatlarındaki artış, enflasyon ve faizlerin yüksekliği oldu.

Buna karşın hükümetin ekonomi politikalarını ‘başarılı’ bulanların dikkat çekici şekilde arttığı gözlemlendi. 2016’da ekonomi politikalarını başarılı bulanlar yüzde 38,7 iken, oran bu yıl yüzde 47,7’ye yükseldi. Özellikle AK Parti’ye oy verenler arasında hükümetin ekonomi politikalarını başarılı bulanların oranında önemli bir artış gözlenirken, diğer partilere oy verenlerin başarılı bulma oranındaki düşüklük ise dikkat çekici oldu. En az başarılı bulanlar yüzde 58,3’lük oranla HDP’yi destekleyenler. Geçtiğimiz yıl ekonomik açıdan bir önceki yıla göre daha kötü durumda olduğunu belirten yüzde 55,7’lik kesim ise, bu yıl yüzde 48,8’e geriledi.

DIŞ POLİTİKAYI BAŞARILI BULMA VE AB ÜYELİĞİNİ DESTEKLEME ORANLARI YÜKSELDİ

Araştırma sonuçlarına göre, hükümetin dış politikasını başarılı bulanların oranı yüzde 35,2’den yüzde 45,9’a yükseldi. Başarılı bulanların oranı siyasi partilere göre incelendiğinde, AK Parti’ye oy verdiğini belirten kişiler büyük ölçüde hükümetin dış politikasını başarılı olarak değerlendirirken, diğer parti seçmenleri arasında başarılı bulma oranının daha düşük olduğu görülüyor. Hükümetin dış politikasını “kesinlikle başarılı” ve “başarılı” bulan AK Parti seçmeninin oranı yüzde 75,2’yken, aynı oran MHP’ye oy verdiğini belirten kişilerde yüzde 27,5, CHP seçmeninde yüzde 19,9 ve son olarak HDP’ye oy verdiğini belirten kişilerde ise yüzde 11,1.

Halkın Avrupa Birliği üyeliğini destekleme oranı ise 2014’te yüzde 71,4, 2015’te yüzde 65,1 ve 2016’da yüzde 45,7 olarak gözlemlenmişti. 3 yıl devam eden düşüş eğilimi, bu yıl yükselişe geçti ve halkın Türkiye’nin AB üyeliğini destekleme oranı yüzde 57,8 olarak gerçekleşti. Benzer şekilde, Türk halkının yüzde 43,6’lık kesimi Türkiye’nin AB ile müzakerelere devam etmesini desteklerken; NATO üyeliğinin devam etmesini destekleyenlerin oranı da yüzde 59,2 olarak tespit edildi. Türkiye’nin uluslararası alanda güvenliğini NATO üyesi olmadan sağlayabileceği konusunda ise Türk halkının tam bir karara varamadığını söylemek mümkün. Nitekim, ankete katılanların yüzde 39,8’i Türkiye’nin NATO üyesi olmadan da güvenliğini sağlayabileceğini düşünürken, yüzde 37,7’si sağlayamayacağını düşünüyor. 

ABD OLAĞAN ŞÜPHELİ, AZERBAYCAN HER DAİM DOST

Geçen yıl Türkiye için tehdit oluşturduğu düşünülen ülkeler arasında yüzde 73,3’lük oran ile İsrail ilk sırada yer alıyordu. Bu yıl yüzde 64,3’lük oranla ABD Türkiye’ye tehdit oluşturan ülkelerin başında gelirken; yüzde 61,4 oranıyla İsrail de ikinci sırada yer aldı. Türkiye’nin en önemli dostu/müttefiki şeklinde ifade edilen ülke ise yüzde 67,8 ile yine Azerbaycan oldu. Azerbaycan’ı KKTC ve Rusya takip etti. Ankete katılanlara Türkiye’nin dış politikada işbirliği yapması gerektiği düşünülen ülkeler sorulduğunda yanıt “Türk’ün Türk’ten başka dostu yoktur” sözünü hatırlatacak şekilde çıktı: Türkiye’nin dış politika konularında yakın işbirliği yapması gerektiği düşünen ülkelerin başında, geçen yıla göre yüzde 9,5’luk bir artışla yüzde 25,4’e ulaşan Türki Cumhuriyetler geldi.

HÜKÜMETİN SURİYE POLİTİKASI VE SINIR ÖTESİ OPERASYONLAR DESTEKLENİYOR

Hükümetin Suriye konusunda izlediği politikayı başarılı bulanlardaki artış eğilimi devam ediyor. Hükümetin Suriye politikasını başarılı bulanların oranı geçen yıl yüzde 29,5’ten yüzde 32,3’e, bu yıl da yüzde 38,5’e yükseldi. Öte yandan, AK Parti’ye oy verdiğini belirten kişilerin yüzde 63,6’sı Suriye politikasını “kesinlikle başarılı” ve “başarılı” bulurken; bu oran CHP seçmeninde yüzde 20,2, MHP’ye oy verdiğini belirtenlerde yüzde 16,7 ve son olarak HDP seçmeninde yüzde 8,4 olarak gözlemlendi.

Türkiye’nin terörle mücadele kapsamında sınır ötesi operasyonlar gerçekleştirmesine, yabancı ülkelerde asker bulundurmasına verilenden daha fazla destek söz konusu. Sınır ötesi operasyonları destekleyenlerin oranı yüzde 56,4; yabancı ülkelerde asker bulundurmasına destek verenlerin oranı ise yüzde 48,1.

TOPLUMUN YARISI CUMHURBAŞKANI RECEP TAYYİP ERDOĞAN’I DESTEKLİYOR

Ankete katılanlara “İdeal bir Cumhurbaşkanının özellikleri neler olmalı?” sorusu yöneltildiğinde en çok dürüst ve ahlaklı olması, başarılı bir siyasi ve/veya iş yaşamı geçmişi olması gerektiği yanıtları alındı. Halihazırda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı “destekleyenlerin” oranı ise 49,7 olarak tespit edildi. Öte yandan, her 5 kişiden 2’si Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ilk turunda partilerin ittifak adayı çıkarmasına gerek olmadığını belirtti. Partilerin ittifak kurarak genel seçimlere beraber girmesini destekleyenlerin oranı ise yüzde 30 olarak tespit edildi.

5 KİŞİDEN 2’Sİ “TÜRKİYE’DE SİYASİ BOŞLUK VAR” DİYOR, “İYİ PARTİ BU BOŞLUĞU KAPATIR” DİYENLER ÇOĞUNLUKTA

AK Parti’yi destekleyenlerin çoğunluğu Türkiye’de siyasi boşluk olmadığı kanaatinde iken, genel olarak bakıldığında her 5 kişiden 2’si Türkiye’de siyasi boşluk olduğunu düşünüyor. Türkiye’de siyasi boşluk olduğunu düşünenlerin ise yüzde 45,6’sı İYİ Parti’nin bu boşluğu dolduracağına inanıyor. İYİ Parti’nin seçimlerde en çok oyu alacağı düşünülen parti tabanı olarak da yüzde 37,7 ile MHP çıktı. ‘Kararsızlardan oy alır’ diyenler yüzde 18,9, AK Parti tabanından oy alacağını düşünenler yüzde 17,8 ve son olarak CHP tabanından oy alacağını düşünenler ise yüzde 9,8 oranında.

Geçtiğimiz yıla göre düşüş gösterse de, kamuoyunun yüzde 52,7’si halen Türkiye’de bir siyasal kutuplaşma olduğu kanaatinde. Bu kutuplaşmanın ekseni ise yüzde 52 ile laik-dindar ayrımı olarak gözüküyor.

KURUMLARA DUYULAN GÜVEN ARTTI

Araştırma sonuçlarına göre kamuoyuna en çok güvendiği kurumlar sorulduğunda, ilk defa Polis ve Jandarma önde çıktı. Geçtiğimiz yıl yüzde 49,4’lük oran ile en çok Cumhurbaşkanlığı kurumuna güvendiğini belirten halk, bu yıl yüzde 62,3 oranında polis; yüzde 60,8 oranında ise jandarma yanıtını verdi. Kurumlara duyulan güvenin genel olarak artış göstermesiyle oranlar yükseldi. Orduya duyulan güven de yüzde 47,4’ten yüzde 60’a çıktı ve üçüncü sırada yer aldı. Cumhurbaşkanlığı ise geçen yıla göre yüzde 7’lik artış sağladı ve yüzde 56,5’lik oranla dördüncü en güvenilir kurum oldu.

En az güvenilen kurum ise yüzde 35 ile yine medya oldu. Geçen yıl 15,1’de kalan medya, bu yıl yüzde 20’lik bir kesimden güven kazansa da listede yukarılara çıkamadı.

Araştırma sonuçlarına ulaşmak için aşağıdaki görsele tıklayınız.


 

BASINA YANSIMALAR

TV YANSIMALARI

YAYIN ADIYAYIN TARİHİBAŞLIK
Bloomberg TV 01.02.2018 Fokus | Prof. Dr. Mustafa Aydın
CNN Türk 01.02.2018 Günlük | Türkiye Sosyal-Siyasal Eğilimler Araştırması, Prof. Dr. Mustafa Aydın
Medyascope TV 01.02.2018 Kadir Has Üniversitesi Türkiye sosyal, siyasal eğilimler araştırması raporunu açıkladı
Cibali Postası 31.01.2018 Türkiye Sosyal-Siyasal Eğilimler Araştırması, Prof. Dr. Hasan Bülent Kahraman & Prof. Dr. Osman Zaim
Cibali Postası 31.01.2018 Türkiye Sosyal-Siyasal Eğilimler Araştırması, Prof. Dr. Mustafa Aydın

KÖŞE YAZILARI

YAYIN ADIYAYIN TARİHİBAŞLIK
Demokrat Haber 09.02.2018 Faik Akçay - Siyasal Kutuplaşma Ürkütücü Boyutlarda
Habertürk 09.02.2018 Soli Özel - Korkunun Rehberliği
T24 09.02.2018 Ömer Faruk Gergerlioğlu - Afrin operasyonu ve Kürtlerde artan kopuş
Habertürk 07.02.2018 Soli Özel - Kutuplaşmanın Boyutları
Şalom 07.02.2018 Karel Valansi - Hükümetten Memnunuz Farklılıklara Kapalıyız
Sivilsayfalar 07.02.2018 Emine Uçak - Sivil Toplumun Karnesi Zayıf Değil Ama Halk İtibar için ‘Daha Çok Çaba’ İstiyor
Tanyerihaber 07.02.2018 Neşe Doster - Elinde Bavul Yollara Düşenlere!
Hürriyet 06.02.2018 Doğan Hızlan - Bir Araştırmanın Işığında Kültür Durumumuz
Hürriyet 06.02.2018 Abdülkadir Selvi - Erdoğan kimin için ‘Bunlar hikâye yazıyor’ dedi
Hürriyet 05.02.2018 Ünal Çeviköz - Suriye'ye Yönelik Dış Politika
Cumhuriyet 05.02.2018 Ergin Yıldızoğlu - Bunlar
Artıgerçek 05.02.2018 Ömer Faruk Gergerlioğlu - Türkiye Toplumunun Fotoğrafı; Tarafgirlik Ve Korkular
Yeni Şafak 04.02.2018 Yaşar Süngü - Ne Kadar Güven O Kadar Ekmek
Yeniçağ 04.02.2018 Esfender Korkmaz - Halkın Kafası Karışık
Karar 04.02.2018 Mensur Akgün - Türkiye’nin Dış Politika Algısı
Vatan 04.02.2018 Müge İplikçi - Hukukun Mukuk
Cumhuriyet 04.02.2018 Zeynep Oral - Yasak arası tiyatro
T24 04.02.2018 Hakan Aksay - Memleket isterim...
Milliyet 04.02.2018 Sezin Sivri - Hiç okuyanla okumayan bir olur mu!
Milliyet 03.02.2018 Verda Özer - Bugünün Türkiye’si
Habertürkt 03.02.2018 Nagehan Alçı - Toplumu anlamak için bu sonuçlara bak
Cumhuriyet 03.02.2018 Özgür Mumcu - Hukukun Üstünlüğü
Haberkayseri 03.02.2018 Kadir Dayıoğlu - Türkiye’nin Halleri
Milliyet 02.02.2018 Sami Kohen - Halktan NATO’ya ve AB’ye “evet”
Dünya 02.02.2018 Mustafa Aydın - Kamuoyunun gündeminde ekonomi yükseliyor
T24 02.02.2018 Fehmi Koru - Medyaya güveniliyor, fakat gazetecilik mesleği itibarsız, bu nasıl iş?
Cumhuriyet 02.02.2018 Deniz Kavukçuoğlu - Gerçeklerimiz
Posta 02.02.2018 Nedim Şener - Gazeteciliğin Prestiji Yüzde 1
Birgün 02.02.2018 Meryem Koray - Türkiye’nin Ahvali
Karar 02.02.2018 Elif Çakır - Siyasallaşan “Sizin” Yargınız!
Posta 02.02.2018 Mesut Yar - İmkansız diye bir şey yok!
Yeniçağ 02.02.2018 Batuhan Çolak - Seçimleri Kazanmak Için Ne Yapılmalı?
Paraanaliz 02.02.2018 Çetin Ünsalan - Okumuyor; izlemiyor; geçinemiyor
Mavi Kocaeli 02.02.2018 Oğuzhan Aktaş - Okumuyoruz ama rekor kırıyoruz
Hürriyet 01.02.2018 Taha Akyol - Yargıya Güven
Posta 01.02.2018 Yazgülü Aldoğan - Muhafazakarlaşma tamam, Erdoğan, ne derse o!
Sözcü 01.02.2018 Necati Doğru - Man Adası dekontları unutuldu
Cumhuriyet 01.02.2018 Orhan Bursalı - Milletimizin hal ve gidişatı üzerine
Hurriyet Daily News 01.02.2018 Mustafa Aydın - Public support for cross-border operations
T24 01.02.2018 Mustafa Aydın - Kamuoyu Öncelikleri ve Türkiye
Hürriyet 31.01.2018 Yalçın Bayer - Delegenin üçte ikisi PM adayı

HABERLER

YAYIN ADIYAYIN TARİHİBAŞLIK
Cumhuriyet 06.02.2018 ‘Kutuplaştırma’ kimin işine yarıyor?
Mirathaber 06.02.2018 Türkiye Genelindeki Son Araştırma Açıklandı
Newsletter KHAS 05.02.2018 KHAS Türkiye Sosyal-Siyasal Eğilimler Araştırması 2017 sonuçları açıklandı
Habergünce 05.02.2018 Kadir Has Üniversitesi'nin Araştırma Sonucu; Halkın En Önemli Sorunu Işsizlik Ve Hayat Pahalılığı
Kobi Postası 05.02.2018 Halkın, İşsizlik Ve Hayat Pahalılığından Şikayeti Arttı
İzmirsosyal 04.02.2018 Kültürel Yaşam Komada! Kitaba, Sinemaya, Tiyatroya Ilgi Yok Gibi…
Diken 03.02.2018 Hukuk devleti yıkılırsa geriye kalana devlet denmez
Mynet 03.02.2018 Yoksullaştığını söyleyenler çoğunlukta ama ekonomi politikalarından memnun olanların sayısı artıyor
Türkiye 02.02.2018 Kültür karnemiz hâlâ iyi değil!
Haber Anonim 02.02.2018 2017 Türkiye Sosyal-Siyasal Eğilimler Araştırması...
Airport Haber 02.02.2018 Bu araştırma havacıları kızdıracak!
Ayrıntı 02.02.2018 Türkiye’de her iki kişiden biri hiç kitap okumuyor
Tek Gıda İş 02.02.2018 Halkın Kafası Karışık
Yeni Akit 02.02.2018 “ABD, Türkiye için en büyük dış tehdit”
Gazete Oku 02.02.2018 Gazeteciliğin prestiji yüzde 1
Gerçek Gündem 02.02.2018 Tanal: OHAL KHK'ları darbe bildirisi niteliğinde! Kaynak: Tanal: OHAL KHK'ları darbe bildirisi niteliğinde!
Milliyet 01.02.2018 Toplumun Yüzde 52’si Hiç Kitap Okumuyor
Duvar 01.02.2018 Türkiye araştırması: İlk gündemler 'terör' ve 'FETÖ'
Medyascope 01.02.2018 Araştırma: “Türkiye’nin en önemli sorunu terör, en güvenilir kurum polis”
T24 01.02.2018 Kadir Has Üniversitesi'nin Araştırma Sonucu; Halkın En Önemli Sorunu Işsizlik Ve Hayat Pahalılığı
Akıllı Gündem 01.02.2018 Kadir Has Üniversitesi, Türkiye 2018 araştırmasını açıkladı
Daily Info Facts 01.02.2018 Survey Reveals Major Concerns in Turkey: Terrorism, Gulen Movement, Unemployment
Amerikanın Sesi 01.02.2018 KHAS Araştırması: “ABD, Türkiye İçin En büyük Dış Tehdit”
Cumhuriyet 01.02.2018 Kadir Has Üniversitesi'nden Anket: Türkiye'nin En Büyük 4 Sorunu
ABC Gazetesi 01.02.2018 Halkın En Önemli Sorunu Işsizlik Ve Hayat Pahalılığı
Haksöz 01.02.2018 Türkiye Sosyal-Siyasal Eğilimler Araştırması Kaynak: Türkiye Sosyal-Siyasal Eğilimler Araştırması
Ahval 01.02.2018 Anket: Suriye politikasına destek zirvede, en büyük sorunlar terör ve FETÖ
Sputnik 01.02.2018 Survey Reveals Major Concerns in Turkey: Terrorism, Gulen Movement, Unemployment
Haberter.com 01.02.2018 Türkiye Sosyal-Siyasal Eğilimler Anketinden Ne Çikti? Sürpriz Oranlar!
Birgün 01.02.2018 Halkın Sorunları Işsizlik Ve Pahalılık
Bianet 01.02.2018 "Suriye Politikasına Destek Yüzde 32'den Yüzde 38'e çıktı"
CNN Türk 01.02.2018 Araştırmaya göre en önemli sorun terör
Kanal Finans 01.02.2018 Terör Türkiye’nin En Önemli Sorunu Ama İşsizlik ve Hayat Pahalılığı Şikayetleri Artıyor
Glokalhaber 01.02.2018 Türkiye Sosyal-Siyasal Eğilimler Araştırması
Timeturk 01.02.2018 Türkiye genelindeki son araştırma açıklandı
Yeni Akit 01.02.2018 Halkın yarısından fazlası 'eşcinsel' komşu istemiyor
Onedio 01.02.2018 Türkiye'de Halkın Başlıca Gündemi 'Terör ve Ekonomi'
Sözcü 01.02.2018 Kültürel yaşam komada! Kitaba, sinemaya, tiyatroya ilgi yok gibi…
Oda TV 01.02.2018 Bunları bilmeden Türkiye hakkında konuşmayın
Diken 01.02.2018 Türkiye’de her iki kişiden biri hiç kitap okumuyor
Daily Sabah 01.02.2018 Survey: Terrorism main problem, US major threat for the public
Vaziyet 01.02.2018 Kadir Has Üniversitesi'nden Türkiye'ye dair çarpıcı araştırma...
Ekspres Haber 01.02.2018 Halkın En Önemli Sorunu Işsizlik Ve Hayat Pahalılığı
Güncel Haber 01.02.2018 Halkın En Önemli Sorunu Işsizlik Ve Hayat Pahalılığı
Cibali Postası 31.01.2018 Toplumda muhafazakarlık artıyor
Dağmedya 31.01.2018 Kadir Has Türkiye Sosyal-Siyasal Eğilimler Araştırması|’Terör, İşsizlik, Hayat Pahalılığı En Önemli Sorunlar Arasında”
Ekonomi 7 31.01.2018 Kadir Has Üniversitesinin Sosyal Siyasal Eğilimler Araştırması Açıklandı
Yeni Asya 31.01.2018 'En büyük sorun terör ve işsizlik'
Türkiye 31.01.2018 Türk halkının en önemli sorunu yine de ‘terör’
Business HT 31.01.2018 Vatandaşın en çok artan iki şikayeti
Haberler.com 31.01.2018 Terör Hala En Önemli Sorun, İşsizlik ve Hayat Pahalılığından Şikayet Arttı
HaberTürk 31.01.2018 Yoksullaştığını söyleyenler çoğunlukta ama ekonomi politikalarından memnun olanların sayısı artıyor
Yeni Mesaj 31.01.2018 Halkın en büyük derdi işsizlik ve pahalılık
Mahalli Gündem 31.01.2018 Türkiye Sosyal-Siyasal Eğilimler Araştırması 2017 sonuçları açıklandı
BBC Türkçe 31.01.2018 Yoksullaştığını söyleyenler çoğunlukta ama ekonomi politikalarından memnun olanların sayısı artıyor
Diken 31.01.2018 Araştırma: İşsizliği ‘önemli sorun’ olarak görenlerin sayısı yarı yarıya arttı
Posta 31.01.2018 Türkiye Sosyal-Siyasal Eğilimler Araştırması 2017 sonuçları
Hürriyet 31.01.2018 Terör hala en önemli sorun, işsizlik ve hayat pahalılığından şikayet arttı
Doğan Haber 31.01.2018 Terör hala en önemli sorun, işsizlik ve hayat pahalılığından şikayet arttı
Sözcü 31.01.2018 Bu araştırma çok konuşulur! ‘Yoksullaştık ama ekonomi politikalarından memnunuz’
Diken 31.01.2018 İşsizliği ‘önemli sorun’ olarak görenlerin sayısı yarı yarıya arttı
Hürriyet Daily News 31.01.2018 Fight against terrorism foremost problem, followed by FETÖ, Turks say