Dış Politika Akademisi

Dış Politika Akademisi

Uluslararası İlişkiler Konseyi Derneği (UİK) tarafından 2015’ten bu yana düzenlenen “Dış Politika Akademisi” başlıklı eğitim ve sertifika programının dördüncüsü, 11-14 Ekim 2018’de Kapadokya Sühan Otel’de gerçekleştirilecektir. T.C. Dışişleri BakanlığıKapadokya ÜniversitesiKadir Has Üniversitesi Türkiye Çalışmaları Merkezi ve Sabancı Üniversitesi İstanbul Politikalar Merkezi destekleriyle düzenlenecek “Dış Politika Akademisi”, Türkiye’nin uluslararası ilişkileri ile ilgilenenler ile dış politika yapımında etkili aktörler ve konuyu akademik düzeyde araştıran uzmanları bir araya getirerek, ilgili alanda kuram ve pratik ilişkisinin kurulduğu akademik ve mesleki bir eğitim fırsatı sunmayı hedeflemektedir. 

 

Eğitim Programına Kimler Katılabilir?

Eğitim programının öncelikli hedef kitlesi, dış politikaya ilgi duyan veya bu alanda çalışan akademisyenler, akademisyen adayları, sivil toplum kuruluşlarında çalışan kişiler, Uluslararası İlişkiler ve ilgili alanlarda yüksek lisans veya doktora yapan öğrenciler başta olmak üzere, kamu kurum ve kuruluşlarının ilgili birimlerinde çalışan uzmanlar, araştırmacılar ve medya çalışanlarıdır.

Programa katılım için yaş sınırı bulunmamaktadır.

Etkinlik temel olarak lisans öğrencilerine yönelik olmamakla birlikte, programın akışına uygun sayıda son sınıf lisans öğrencisine katılım imkânı sunulabilecektir.

 

Başvuru Formu

Dış Politika Akademisi’ne katılmak isteyenlerin ekteki katılım formunu doldurarak uikonseyi@gmail.comadresine iletmeleri gerekmektedir. Başvurular en kısa sürede değerlendirilerek, kayıt konusunda başvuranlara bilgi verilecektir. 

Son başvuru tarihi, 17 Ağustos 2018’dir.

 

Akademi Çalışma Yöntemi

Akademinin eğitim programı, alanında uzman akademisyenler ile Türkiye’nin dış politika oluşum sürecinde etkili kurum temsilcilerinin sunuşlarının yanı sıra, simülasyon ve katılımcı panellerini kapsayacaktır. Programda amaçlanan, katılımcıların ilgili uzmanlarla ve kendi aralarında açık bir tartışma ortamında iletişim kurmalarını ve program sonrasında bağlantılarını sürdürme olanağı elde etmelerini sağlamaktır. Program öncesinde katılımcılara ilgili uzmanlar tarafından hazırlanan bir okuma listesi verilecektir.

 

Katılımcı Panelleri

2018 UİK Dış Politika Akademisi’nde bu yıl ilk defa katılımcı panellerine de yer verilecektir. Bu çerçevede Akademiye katılmanın yanı sıra, bildiri sunmak da isteyenlerin aşağıdaki temalar çerçevesindeki sunum önerilerini ekteki forma uygun biçimde en geç 17 Ağustos 2018’e kadar uikonseyi@gmail.comadresine göndermeleri gerekmektedir. Katılımcı panellerinde akademisyenler ile doktora öğrencilerine öncelik verilecektir. 

 

Panel 1

Dış Politikanın Temel Konuları ve Komşu Alanlarla Bağlantılar

Dış politikanın komşu alanlar ile ilişkileri nasıl şekillenmiştir? Ekonomi-Politik, Güvenlik, Strateji, Hukuk ve Tarih vb. alanlarda dış politika ile ilgili ne tür araştırmalar yapılmaktadır? Komşu alanlarla dış politikanın ayrımı nasıl yapılır? Alanlar arasındaki sınırlar nasıl çizilmektedir? Dış politikanın komşu alanlardan yararlanması mümkün olabilir mi? Komşu alanlarda geliştirilen kuramların dış politika analizine uyarlanması ile disiplinler arası çalışmaların dış politika alanına katkıları nasıl geliştirilebilir? Uluslararası İlişkilerin ana kavramları ve sorunları dış politikada nasıl çalışılır? 

 

Panel 2

Türk Dış Politikası Çalışmaları

Türkiye’de dış politika alanındaki çalışmalar nasıl bir gelişim süreci izlemiştir? Türkiye’de ve dünyada Türk Dış Politikası üzerine yayınlanmış ve özellikle üniversitelerde ders kitabı olarak kullanılan kitapların temel özellikleri, alana katkıları ve eksiklikleri nelerdir? Türk Dış Politikasına ilişkin literatürde hangi kuramsal ve kavramsal çerçeveler ağırlıklı olarak kullanılmaktadır? Türkiye’deki dış politika çalışmaları ile dünyada bu alanda yapılan çalışmalar arasındaki ilişki nasıl gelişmiştir? Türk Dış Politikası çalışmalarında hangi alt-alanlara ve bölgelere ağırlık verilmektedir? Kuramsal ve ampirik tercihlerin belirli nedenleri var mıdır? Türkiye’de Türk Dış Politikası çalışanların akademik çalışmalarında karşılaştıkları temel zorluklar nelerdir, bu zorluklar nasıl aşılabilir?

 

Katılım Ücreti

Dış Politika Akademisi’ne katılım ücreti, çift kişilik odada konaklayacak katılımcılarımız için Ankara’dan otobüs ile özel ulaşım, Sühan Otel’de 3 gün iaşe ve ibate dâhil toplam 750TL’dir. Tek kişilik odada konaklamak isteyenler için katılım bedeli 950 TL’dir.  

Başvuruları kabul edilenler katılım ücretlerini belirtilecek son tarihe kadar aşağıdaki UİK hesabına yatırarak, ilgili dekontu uikonseyi@gmail.comadresine iletmelidirler. Anılan tarihe kadar ücretini yatırmayanların programa katılımları iptal edilecektir.

Hesap Bilgileri

Hesap adı: Uluslararası İlişkiler Konseyi Derneği

Banka: Ziraat Bankası

Şube: Yenimahalle Şubesi 

IBAN: TR89 0001 0005 9951 2262 7050 09

Programa katılacaklar için Ankara’dan Kapadokya’ya otobüsle ulaşım imkânı sağlanacaktır. Ankara’ya uçakla gelecek katılımcılarımız için otobüsümüz Esenboğa havalimanına uğrayacaktır. Nevşehir Kapadokya havalimanına gelecek katılımcıların şehir-içi transferleri Kapadokya Üniversitesi tarafından gerçekleştirilecektir. Otele ulaşımını kendi sağlayacak olanların bunu başvuruları esnasında bildirmelerini rica ederiz. Bu durum katılım ücretinde herhangi bir indirim sağlamayacaktır. 

Dış Politika Akademisi’nde bildiri sunmak katılım ücretinde herhangi bir indirim ya da muafiyet sağlamamaktadır. Tüm katılımcılar ile eğitmenlerin misafirleri tam katılım ücreti ödeyeceklerdir. 

DUYURU

BİLDİRİ ÖNERİ FORMU

BAŞVURU FORMU 

(Başruvu formunu dilerseniz aşağıdaki linkten online olarak doldurabilirsiniz)

ONLINE BAŞVURU FORMU